RiR - Artykuł 1 - Grudzień 2022

StartRóżni i Równi - etap II kampaniiRiR - Artykuł 1 - Grudzień ...

Różni i Równi – kontynuacja kampanii “Kultura Szacunku”

Różni i Równi
Różni i Równi

Koordynatorzy projektu:
  • mgr Ewa Kiszka, kierownik Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni
  • mgr Małgorzata Omilian-Mucharska, redaktorka naczelna “Gazety GUMed; redaktorka zarządzająca EJTCM; kierowniczka Wydawnictwa GUMed
  • dr Jacek Kaczmarek, przedstawiciel GUMed ds. relacji z absolwentami zagranicznymi

SZACUNEK I RÓWNOŚĆ – IMPERATYW, A NIE OPCJA

Codzienna praca kliniczna, dydaktyczna, badawcza i administracyjna pracowników i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opiera się na wiedzy i umiejętnościach oraz wymaga ich nieustannego rozwijania. Niezbędnym elementem kompetencji każdego członka społeczności akademickiej, a także – znacznie szerzej – fundamentem życia i wszelkiej aktywności człowieka w każdej społeczności jest także właściwa postawa wobec innych, oparta na szacunku, życzliwości, zaufaniu i praktykowaniu przekonania o równości wszystkich w godności i prawach. Na takim gruncie rozwija się owocna współpraca w klimacie wzajemnej akceptacji i bezpieczeństwa. Powyższe, a także wewnętrzne potrzeby społeczności akademickiej GUMed oraz wydarzenia i zmiany obserwowane w przestrzeni publicznej, zarówno w naszym kraju, jak i poza granicami Polski, skłoniły nas do zainicjowania w październiku 2020 r. kampanii edukacyjno-informacyjnej Kultura Szacunku. Jako że szacunek w relacjach międzyludzkich, równe traktowanie, życzliwość i zaufanie są niezbędne zawsze i wszędzie, zakończenie tej kampanii w październiku 2021 r. oznaczało jedynie formalne zamknięcie pierwszego etapu naszych działań promujących kluczowe wartości i postawy w naszej społeczności.

Misją uniwersytetu jest nie tylko kształcenie kompetentnych i efektywnych specjalistów oraz kreatywnych i dociekliwych badaczy, ale także kształtowanie i umacnianie postaw i zachowań opartych na fundamentalnych wartościach – szacunku, równości, prawdzie i sprawiedliwości.

Uniwersytet powinien zastępować stereotypy i uprzedzenia wiedzą i wrażliwością, kształtować kompetencje międzykulturowe i zarządzać różnorodnością świadomie i systemowo. Potrzebne jest uznanie istotności tych zadań, opracowanie zasad ich realizacji (dokumenty, np. kodeksy etyki, zapisy w strategii i misji, plany równości płci itd.), a następnie konsekwentne ich wdrażanie poprzez edukację, działania motywacyjne i promocyjno-informacyjne.


W roku akademickim 2022/2023 działania te będą kontynuowane, a wartością, której chcemy poświęcić uwagę, będzie równość. Równość nie utopijna i z natury nieosiągalna w odwiecznie i na zawsze zróżnicowanych cechach osobniczych różnych ludzi, ale równość w życiu społecznym, w godności i prawach, w dostępie do kształcenia i pracy oraz wynagrodzeniu za pracę, w realizacji swobód obywatelskich. Równość traktowania niezależnie od płci, światopoglądu, statusu społecznego i majątkowego, orientacji seksualnej czy przynależności etnicznej. Równość, którą jesteśmy w stanie, ergo jesteśmy zobligowani tworzyć, propagować i chronić. Do tematu chcemy podejść z akademicką rzetelnością i maksymalnym obiektywizmem, dostrzegając wielorakie aspekty równości i konsekwencje jej deficytu. Mottem tego etapu kampanii będzie hasło Różni i Równi.

RÓŻNI I RÓWNI – WSPÓLNA KAMPANIA UCZELNI FAHRENHEITA PRZY WSPARCIU WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

Z wielką satysfakcją i radością podejmujemy te nowe działania wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który był naszym kluczowym Partnerem już w pierwszym etapie kampanii Kultura Szacunku. Plany i działania UMWP od dłuższego czasu mają na celu takie kształtowanie funkcjonowania instytucji samorządowych i życia w regionie pomorskim, aby postulaty równości i praworządności znajdowały urzeczywistnienie w praktyce dnia codziennego. UMWP dysponuje wiedzą, doświadczeniem i możliwościami szkoleniowymi, które nie tylko umożliwią realizację naszych zamierzeń w szerszym kontekście regionalnym, ale ułatwią uzyskanie konkretnych i trwałych efektów tego etapu kampanii.

Celem Kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat wielu aspektów równości i równego traktowania, wzbudzenie indywidualnej i zbiorowej refleksji na ten temat, z mocnym głosem studentów i ekspertów pochodzących zarówno ze społeczności GUMed, jak i z zewnątrz.

Uwzględniając wspólnotę problemów, ale i szans w społecznościach akademickich różnych uczelni, jednaką potrzebę kształtowania możliwie najlepszych relacji międzyludzkich i postaw opartych na uniwersalnych wartościach, potencjał oraz oddziaływanie społeczne Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Politechniki Gdańskiej (PG), a także bardzo dobrze rozwijającą się, wielowymiarową współpracę GUMed, UG oraz PG, rektorzy tych trzech uczelni, prof. Marcin Gruchała, prof. Piotr Stepnowski oraz prof. Krzysztof Wilde, razem z prof. Adrianą Zaleską-Medyńską, kierującą Związkiem Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), podjęli decyzję o wspólnym realizowaniu działań równościowych. Taka decyzja nie tylko rozszerza wpływ działań edukacyjno-informacyjnych dotyczących szacunku i równości na społeczność akademicką obejmującą łącznie ponad 43 600 studentów i kilka tysięcy pracowników, ale także stwarza doskonałą możliwość rzetelnego i szerokiego podejścia do tematu, z wykorzystaniem kompetencji ekspertów z różnych dziedzin wiedzy oraz z aktywnym udziałem dużej i zróżnicowanej społeczności studentów. W tym przedsięwzięciu reprezentantami wysokiego szczebla uczelni FarU będą: prof. Ewa Łojkowska – przewodnicząca Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności UG, prof. Janusz Rachoń – rzecznik praw i wartości akademickich PG oraz dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni – prorektor ds. jakości kształcenia, przewodnicząca Senackiej Komisji Etyki i Dobrych Obyczajów Akademickich GUMed.

Nowy etap kampanii Kultura Szacunku poświęcony zagadnieniu równości i równego traktowania będzie realizowany również we współpracy z władzami Miasta Gdańska – naszego miasta opartego na filarach wolności, solidarności, równości i otwartości. Wyraźna jest zbieżność intencji i synergia kampanii Różni i Równi z polityką i działaniami Miasta, jako że Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które opracowało i przyjęło w 2018 r. Model na Rzecz Równego Traktowania oraz powołało Gdańskie Centrum Równego Traktowania, które monitoruje zdarzenia i sytuacje o charakterze dyskryminacji czy nierównego traktowania, podejmuje działania interwencyjne i prowadzi działania edukacyjne. Miasto Gdańsk realizuje bardzo potrzebną kampanię “Gdańsk miastem równości”. Gdańsk chce być miastem dla wszystkich, miastem równego traktowania, w którym nie ma akceptacji dla mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji. W Gdańsku działają też organizacje (np. Stowarzyszenie WAGA, Tolerado), które wspierają osoby do- świadczające dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami oraz propagują równe traktowanie.

DZIAŁANIA W RAMACH KAMPANII

W ramach nowego etapu kampanii Kultura Szacunku planowane jest realizowanie następujących działań: szkolenia w zakresie kreowania warunków sprzyjających równości oraz przygotowania instytucjonalnej polityki równościowej, seria eksperckich artykułów w “Gazecie GUMed” i innych mediach uczelni partnerskich FarU, webinaria, wywiady, ankiety wśród pracowników oraz studentów uczelni, wydarzenia tematyczne, panele dyskusyjne (studencki i ekspercki), konferencja na temat dobrych praktyk stosowanych w polskich uczelniach, zorganizowanie Dnia Różnorodności. W kampanii istotne będą udział i współpraca nauczycieli akademickich, studentów oraz pracowników administracji. Są one warunkami skutecznego budowania i umacniania kultury szacunku i równości w Uczelni jako całości, w każdym wymiarze jej aktywności.

Realizacja działań dotyczących równości rozpocznie się w styczniu 2023 r., a zostanie poprzedzona szkoleniami dla zespołu koordynującego i przedstawicieli władz uczelni FarU w listopadzie i grudniu.

O szczegółach kampanii, rodzaju i terminach poszczególnych działań będziemy informować społeczność akademicką GUMed za pośrednictwem specjalnie przygotowanej witryny (podstrony GUMed), w mailingach i w mediach społecznościowych Uczelni. Informacje te będą również dostępne w mediach UG, PG i FarU.

Liczymy na Państwa zainteresowanie tematem równości oraz życzliwość i zaangażowanie w działania mające na celu tworzenie lepszych warunków dla zapobiegania nierównemu traktowaniu oraz kreowanie najlepszych możliwych relacji między wszystkimi członkami społeczności akademickich uczelni FarU.

Zapraszamy do śledzenia kampanii i udziału w niej.

Wstecz